Overgewicht en obesitas in Venlo
In Venlo heeft 20,5% van de volwassenen obesitas en 56,8% overgewicht. Dat is 4,9 procentpunt meer dan het landelijke gemiddelde van 15,6%. Bespreek met je huisarts welke hulp bij jou past.
20,5%
van de volwassenen in Venlo heeft obesitas (BMI 30 of hoger)
56,8%
heeft overgewicht (BMI 25 of hoger, inclusief obesitas)
17,2% · 15,6%
obesitas in Limburg en in heel Nederland
Bron: CBS/RIVM Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2024 (CBS StatLine 86137NED), peildatum 25-09-2026.
Overgewicht en obesitas in Venlo
Venlo heeft een eigen locatie van de Nederlandse Obesitas Kliniek; wie liever elders gaat, kan onder meer naar Eindhoven of Veldhoven. In Venlo heeft 20,5% van de volwassenen obesitas en 56,8% overgewicht. Het landelijke gemiddelde is 15,6% obesitas; in Limburg is dat 17,2%. Heb je een BMI van 30 of hoger, of 25 of hoger met klachten zoals hoge bloeddruk of diabetes? Dan kun je met je huisarts bespreken welke hulp bij je past: een leefstijlprogramma, medicijnen of een operatie.
Venlo heeft 103.789 inwoners (CBS). Naar schatting hebben ongeveer 16.700 volwassenen in de gemeente obesitas. Dat is een schatting: afgerond inwonertal (103.000) × 0,79 (aandeel 18-plussers) × 20,5%.
Venlo in Noord-Limburg
In Venlo heeft 20,5% van de volwassenen obesitas en 56,8% overgewicht (CBS StatLine 86137NED, Gezondheidsmonitor 2024). Het Limburgse gemiddelde is 17,2%, het Nederlandse 15,6%. Venlo ligt dus 3,3 punt boven de provincie en bijna vijf boven het land. Dat zijn ongeveer 16.700 volwassen inwoners.
Het RIVM-model komt uit op 20,2% (marge 19,2 tot 21,1%), plek 28 van 342 gemeenten. In 2020 lag de schatting nog op 18,1% (RIVM/GGD Gezondheidsmonitor 2024). Met een stijging van 2,1 procentpunt gaat het in Venlo sneller dan in de Zuid-Limburgse gemeenten Heerlen, Kerkrade en Brunssum, waar het cijfer ongeveer gelijk bleef.
Blerick, Klingerberg en Op de Hei
Venlo heeft 21 wijken met cijfers. De hoogste RIVM-schattingen voor 2024:
- Blerick-Noord: 24,4%
- Klingerberg: 24,3%
- Op de Hei: 24,2%
- Vossener: 23,8%
- Blerick-Zuid: 23,5%
Blerick, aan de westoever van de Maas, komt meerdere keren terug in de lijst. Blerick-Zuid is wel een uitzondering in de trend: daar daalde de schatting licht, van 24,0% in 2020. In Klingerberg en Op de Hei steeg het cijfer met ongeveer drie procentpunt (RIVM/GGD Gezondheidsmonitor 2024).
Leefstijl in Venlo
De beweegcijfers liggen in Venlo dicht bij het landelijke gemiddelde: 46,6% haalt de beweegrichtlijn (Nederland 48,3%) en 51,1% sport wekelijks (Nederland 54,9%). Moeite met rondkomen (15,5%) en veel stress (19,6%) wijken nauwelijks af. Wel noemt 68,1% de eigen gezondheid goed, tegen 72,8% landelijk, en heeft 37,5% een chronische ziekte (RIVM/GGD Gezondheidsmonitor 2024). Venlo scoort dus niet op één punt extreem, en toch is obesitas hier duidelijk hoger. Dat maakt het lastig om het aan één oorzaak te koppelen.
Een praktijkvoorbeeld. Stel: je woont in Blerick, bent 1,90 m en weegt 118 kilo. Je BMI is 118 gedeeld door 3,61, afgerond 32,7. Voor mannen telt een buikomvang vanaf 102 cm als vergroot. Is die van jou groter, dan past de GLI. Naast je BMI kijkt de huisarts ook naar je bloeddruk, je bloedsuiker en je klachten.
Van huisarts tot kliniek in Venlo
Venlonaren wonen gemiddeld op 1,0 kilometer van hun huisarts, volgens de CBS Kerncijfers wijken en buurten. Bereid je gesprek voor met de online BMI-berekening en lees welke vragen je de huisarts over obesitas kunt stellen. De huisarts of POH kan je doorverwijzen naar een GLI-traject in Venlo en omgeving. Blijft het resultaat daarna uit, dan kunnen afvalmedicijnen onder voorwaarden of een operatie aan bod komen.
Venlo heeft een eigen vestiging van de Nederlandse Obesitas Kliniek, met 1 dag wachttijd. In Brabant melden het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven 62 dagen en Máxima MC in Veldhoven 70 dagen. Buiten Limburg en Brabant geeft WeightWorks Clinics (partner van deze site) voor de kliniek in Amersfoort 21 dagen wachttijd op. Die gegevens haalden we op 25-09-2026 van ZorgkaartNederland. Vergelijk alle centra via het overzicht met wachttijden per centrum. Een andere Limburgse regio in dit overzicht is Heerlen, met cijfers per wijk.
Obesitas per wijk in Venlo
Binnen Venlo zijn de verschillen groot. Hieronder de 8 wijken met minstens 1.000 inwoners en het hoogste geschatte percentage volwassenen met obesitas. Dit zijn schattingen van het RIVM met een marge; voor de hele gemeente komt die schatting uit op 20,2%. Dat wijkt iets af van het CBS-cijfer bovenaan, omdat de rekenmethode anders is.
| Wijk | Obesitas (schatting) | Marge | Inwoners |
|---|---|---|---|
| Blerick-Noord | 24,4% | 21,8–26,1% | 6.015 |
| Klingerberg | 24,3% | 22,1–26,0% | 3.845 |
| Op de Hei | 24,2% | 22,6–26,1% | 5.455 |
| Vossener | 23,8% | 21,3–25,7% | 3.705 |
| Blerick-Zuid | 23,5% | 21,5–25,5% | 3.055 |
| Blerick-Midden | 22,8% | 20,7–24,2% | 6.750 |
| Venlo-Noord | 21,7% | 20,1–23,1% | 7.715 |
| Venlo-Zuid | 21,4% | 19,3–23,0% | 10.405 |
Bron: RIVM-schatting Gezondheidsmonitor 2024 (StatLine 50150NED), wijken met 1.000 inwoners of meer.
Wat kun je doen in Venlo?
Weet waar je staat
Doe de BMI-check. Je gegevens blijven op je eigen apparaat.
Praat met je huisarts
Neem de gesprekskaart mee en lees hoe je je gewicht bespreekt met je huisarts.
Kies samen een behandeling
Leefstijlprogramma, medicijn of operatie: bekijk alle behandelingen bij obesitas.
Bariatrische centra in de buurt van Venlo
Voor een maagverkleining verwijst je huisarts je via ZorgDomein naar een bariatrisch centrum. Je mag samen kiezen. Een kortere wachttijd is niet automatisch beter: let ook op reisafstand, nazorg en of je zorgverzekeraar een contract heeft met het centrum.
| Centrum | Plaats | Wachttijd |
|---|---|---|
| Nederlandse Obesitas Kliniek | Venlo | 1 dag |
| WeightWorks Clinics (partner van deze site) | Amersfoort | 21 dagen (3 weken) |
| Catharina Ziekenhuis | Eindhoven | 62 dagen (ruim 8 weken) |
| Máxima MC | Veldhoven | 70 dagen (10 weken) |
Bron: ZorgkaartNederland, geraadpleegd 25-09-2026. Bekijk ook de wachttijden voor een maagverkleining bij alle centra in Nederland.
Veelgestelde vragen over overgewicht in Venlo
Hoeveel mensen in Venlo hebben obesitas?
20,5% van de volwassenen, naar schatting ongeveer 16.700 mensen (CBS/RIVM Gezondheidsmonitor 2024; aantal is een schatting op basis van het afgeronde inwonertal).
Waar kan ik vanuit Venlo terecht voor een maagverkleining?
Onder meer bij Nederlandse Obesitas Kliniek in Venlo (1 dag wachttijd), Catharina Ziekenhuis in Eindhoven (62 dagen wachttijd), Máxima MC in Veldhoven (70 dagen wachttijd), WeightWorks Clinics (partner van deze site) in Amersfoort (21 dagen wachttijd). Je huisarts verwijst je via ZorgDomein; je mag samen een centrum kiezen (wachttijden ZorgkaartNederland, 25-09-2026).
Moet ik eerst naar de huisarts?
Ja. Voor een vergoede behandeling heb je een verwijzing van je huisarts nodig. Neem de gesprekskaart van deze site mee naar je afspraak.
Is obesitas in Venlo sneller gestegen dan in Zuid-Limburg?
Ja. De RIVM-schatting voor Venlo ging van 18,1% in 2020 naar 20,2% in 2024. In Heerlen, Kerkrade en Brunssum bleef het cijfer ongeveer gelijk (RIVM/GGD Gezondheidsmonitor 2024). Wel ligt het niveau in Zuid-Limburg nog hoger. Bekijk de cijfers van Kerkrade.
Welke wijken in Venlo hebben de hoogste obesitascijfers?
Blerick-Noord (24,4%), Klingerberg (24,3%) en Op de Hei (24,2%) scoren het hoogst in de RIVM-schatting over 2024 (RIVM/GGD Gezondheidsmonitor 2024). De verschillen tussen deze wijken zijn klein en vallen binnen de marge. Het gemeentelijke CBS-cijfer is 20,5%.
Is er in Venlo een kliniek voor een maagverkleining?
Ja. De Nederlandse Obesitas Kliniek heeft een vestiging in Venlo, met een wachttijd van 1 dag (ZorgkaartNederland, 25-09-2026). Ziekenhuizen met bariatrie in de buurt zijn het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven en Máxima MC in Veldhoven. Lees eerst of je aan de criteria voldoet.
Overgewicht in de buurt van Venlo
- Overgewicht en obesitas in Heerlen (20,0% obesitas)
- Alle wachttijden voor een maagverkleining
- Vergoeding van een maagverkleining door je zorgverzekeraar
- Overgewicht in alle 20 regio’s
Bronnen
- CBS StatLine 86137NED, Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2024
- ZorgkaartNederland wachttijden volumereductieoperatie maag, 25-09-2026
- NHG-Standaard Obesitas, oktober 2025
- RIVM StatLine 50150NED – Gezondheidsmonitor 2024, schatting per wijk
- Schatting aantal volwassenen met obesitas: afgerond inwonertal × 0,79 (aandeel 18-plussers) × obesitaspercentage; inwoners volgens CBS 103.789.
De medische inhoud wordt gecontroleerd door [in te vullen: naam, specialisme en BIG-nummer medisch redacteur].
Overgewicht Nederland is een onafhankelijke informatiegids van Gijs Bodenstaff, mede mogelijk gemaakt door partner WeightWorks. Wij tonen alle behandelaars en centra. Lees hoe wij werken met onze partner.
Verder lezen: regio’s
- Alle regio’sObesitas in 20 gemeenten, met centra
- Overgewicht in Rotterdam17,4% obesitas, centra en wachttijden
- Overgewicht in Almere20,0% obesitas, centra en wachttijden
- Overgewicht in Apeldoorn17,5% obesitas, centra en wachttijden
- Overgewicht in Zaanstad17,3% obesitas, centra en wachttijden
- Overgewicht in Emmen26,4% obesitas, centra en wachttijden